TDDSZ
Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete
ELNÖK
Dr. Gulyás Balázs elnök
Jakab Roland vezérigazgató
HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat
Tisztelt Elnök Úr!
Tisztelt Vezérigazgató Úr!
A 2025. január 21-én megtartott Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) ülésén a kormányoldal nevében Fülöp Csaba László (NGM) adott tájékoztatást a 2025. évi közszférát érintő bérfejlesztésekről, ennek keretében a HUN-REN-re tervezett béremelésről is, amely a következő kormányzati szándékokat mutatta be: „A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújításával párhuzamosan a Kormány jelentős forrásbővülésről döntött, megteremtve ezáltal a bevezetni tervezett életpályamodell alapjait. A szervezet 2025. április hónaptól megemelt költségvetési támogatása a munkatársak bérének átlagosan 50 százalékkal történő emelésére ad lehetőséget.”
A HUN-REN vezetősége a kutatóhálózati béremelés feltételeként a működési modell-váltást jelölte meg, vagyis azt, hogy a béremelésre csak az új működési modell keretében kerülhet sor. Mivel ennek törvényi és adminisztratív keretei már adottak, így jogosan várható el, hogy a HUN-REN a bérek azonnali (értelemszerűen 2025 április 1-i időponttal történő), teljes körű – nem csak a határozatlan, hanem a határozott idejű munkaszerződéssel, valamint a projektek keretében foglalkoztatottakra is kiterjedő -, feltétel nélküli, jelentős mértékű és a nem kutatói munkakörben dolgozókra is kiterjedő emelését biztosítsa. Véleményünk szerint ez azért is szükségszerű, mert a 2025. évre szóló 18 milliárd Ft pluszforrás az elmúlt év ősze óta a tervezett kutatóhálózati változtatások államilag garantált bérjellegű megtámogatásaként, kiemelt helyen és hangsúllyal szerepel a HUN-REN kommunikációjában. Mindezeken túl a HUN-REN Kutatóhálózat 2024. évben elvégzett, teljes körű nemzetközi átvilágítása az alacsony, a nyugodt, elmélyült kutatómunkához elégtelen bérek tarthatatlanságát és ezzel a kutatási eredményesség növelésének legfőbb akadályát a Kutatóhálózat legjelentősebb problémái közé sorolta.
A kutatóhálózati bérek szintjét jól „árazta be” az ún. diplomás minimálbér (garantált bérminimum) 2025. évre meghatározott értéke, ami beérte, sok helyen meg is előzte több kutatóközpont segédmunkatársi béreit. Az elmúlt napokban láttak napvilágot a Budapesti Műszaki Egyetem modellváltását kísérő béremelési adatok, amelyek a HUN-REN dolgozók bérhelyzetét valós, összehasonlítható kontextusában mutatták be.
A KH munkatársai a törvény decemberi elfogadása után, a valódi változások áprilisi hatályba lépése előtt nagyon komoly aggodalmakkal figyelik a HUN-REN kommunikációját. Ez a központi kommunikáció újabban rendszeresen beszámol a különböző transzformációs munkacsoportok munkájáról, azonban a dolgozókat leginkább érintő alapkérdésekben – kapnak-e új szerződést április elején, mi lesz annak a jogi tartalma (és ki gyakorolja a munkáltatói jogokat), milyen mértékű lesz az ígért béremelés – semmilyen központi és a dolgozók szintjére is lejutó információ nem látott napvilágot. A TDDSZ, mint munkavállalói érdekszervezet alapvető feladatának tartja, hogy ezekben a kérdésekben a lehető legszélesebb körben és leginkább informatív módon, hitelesen tájékoztassa a KH dolgozóit.
Ezért kérem szíves tájékoztatásukat, hogy a decemberben elfogadott HUN-REN törvényhez kapcsolt 18 milliárd Ft juttatást a HUN-REN milyen szabályozók, elvi és adminisztratív megfontolások mentén kívánja a kutatóhálózati dolgozók bérének emelésére fordítani.
A kutatóhálózati dolgozók bérük emelésével kapcsolatos várakozásai több mint jelentősek. A béremelési igények nagyságrendjének felmérését segítendő a TDDSZ tagszervezeti csoportjain keresztül a teljes kutatóhálózatra kiterjedő adatgyűjtést indít. Ennek eredményét természetesen a HUN-REN vezetőséggel is meg fogjuk osztani. Ugyanakkor – a TDDSZ kutatóhálózati tagsága visszajelzései alapján – az a felmérés konkrét eredménye nélkül is kijelenthető, hogy a béremelésben a legnagyobb súlyt a pályakezdő, a kutatási-fejlesztési munkába bekapcsolódó segédmunkatársak, munkatársak bérének emelésére szükséges fordítani. Itt kapaszkodóként visszatérhetünk a diplomás minimálbér államilag meghatározott összegéhez úgy, hogy a belépő szintű kutatók bére tekintetében az előbbi kétszeresére (bruttó 600 e Ft/hó) teszünk javaslatot.
Szeretnénk újra hangot adni azon igényünknek, hogy a KH-ban működő szakszervezet/szakszervezetek a bérekkel kapcsolatos előkészítő folyamatokba, egyeztetésekbe bekapcsolódhassanak, az esetleges döntésekről még az előkészítés fázisában értesüljenek. Erősen reméljük, hogy a HUN-REN vezetőségének múlt évi végi kommunikációjában megjelenő fordulat („felvettük a kapcsolatot a szakszervezettel”) nem csupán kommunikációs fogás, hanem valódi igény megfogalmazása a HUN-REN részéről. Úgy véljük, hogy a munkavállalói képviselettel való egyeztetés igénye a HUN-REN vezetése részéről ne jogi, adminisztratív kérdés, sokkal inkább az elemi érdek felismerése kell legyen.
Budapest, 2025. január 30.
Válaszukat várva, tisztelettel:
Bakó Imre elnök
A levél elérhető és letölthető itt.